دانستنیها‌ی آب

دانستنیها‌ی آب

در حالی که مشغول خواندن این مقاله هستید دو نفر در دنيا به علت عدم دسترسي به آب آشاميدني سالم و مطمئن جان خود را از دست می‌دهند. سازمان بهداشت جهاني اخيرا اعلام كرده است كه هر ساله به طور متوسط ۵۰ هزار نفر به دليل استفاده از آب‌هاي آلوده در جهان جان مي‌سپارند. 


متن پيش رو شما را با پنج مورد از مزاياي آب سالم آشنا می‌کند تا با اشتیاق و انگیزه بیشتری روزی ۸ لیوان آب سالم بنوشيد!

۱٫ افزايش کارایی مغز 

اگر گذشته نزديك را به خاطر نمي‌آوريد، احتمالاً مغزتان خشک شده است. 
از آنجایی که تقریباً ۸۰ درصد از بافت مغز را آب تشکیل می‌دهد، برای تضمین کیفیت عملکرد آن باید آب کافی به مغز برسانید. آزمایشات بالینی نشان داده است که کمبود آب کارایی حافظه کوتاه مدت را پایین می‌آورد و به قدرت تمرکز آسیب می‌رساند. منطق پشت این مسئله کاملاً واضح است. اگر آب را از مغزتان کم کنید، گرفتار مشکلات عملکردی می‌شوید. این مثل راندن ماشین بدون بنزین است. 
در مغز، آب مایعاتی را که پروتئین و آنزیم‌ها را حمل می‌کنند؛ رقیق و به رساندن این مواد به مقصد کمک می‌کند. وقتی آب بدن کم می‌شود، این مایعات برای رساندن بار خود کندتر می‌شوند و عملکرد مغز نیز آسیب می‌بیند. همچنین آب رادیکال‌های آزاد را که باعث خرابی سلول‌ها در مغز می‌شود، از بین می‌برد.

۲٫ جلوگیری از بروز بیماری‌های خطرناک 

ورم مفاصل، سرطان و بیماری‌های قلبی از بیماری‌های خطرناک و جدی هستند که میلیون‌ها نفر را گرفتار می‌کنند؛ اما شما می‌توانید با خوردن آب از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کنید.
آب یکی از مهم‌ترین عناصر در غضروف، نرمه استخوان و مایع زلالی است. مایع زلالی مایعی است که در اطراف مفاصل وجود دارد و باعث چرب کردن محیط می‌شود. وقتی میزان کافی آب در این ناحیه وجود داشته باشد، اصطکاک کمتری در اطراف مفاصل به وجود می‌آید و احتمال ابتلا به ورم مفاصل کمتر می‌شود.
وقتی آب کافی در بدن باشد، گرچه مجبور می‌شویم در فواصل زمانی کوتاه‌تری به دستشویی برویم؛ اما بدن از سموم پاک می‌شود. سموم کمتر در بدن، احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می‌‌دهد.
آب نه تنها کمک می‌کند تا سموم از بدن دفع شوند بلک نمک اضافی بدن را دفع می‌کند. تحقیقات نشان داده است وجود نمک زیاد در بدن باعث بالا رفتن فشار خون و بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.

 

۳٫ کاهش وزن 
اگر گرسنه هستید، سعی کنید شکمتان را با آب پر کنید. آب هیچ میزان کالری یا چربی ندارد و گرسنگی را نیز برطرف می‌کند. یک لیوان آب متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.
از آنجا که همه عملیات‌های بدن به آب نیاز دارند، بدیهی است که وقتی کم آب بخورید همه چیز در بدنتان کندتر پیش می‌رود. آب بیشتر باعث بالا بردن متابولیسم و افزایش میزان مصرف کالری در بدن می‌شود.
تحقیقات نشان داده است پس از خوردن ۲ لیوان آب، ۱۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد تا متابولیسم بدنتان شروع شود. وقتی متابولیسم آغاز شد، شما ۳۰ درصد سریع‌تر کالری می‌سوزانید. اگر آب مصرفی خود تا ۶ لیوان در روز بالا ببرید، ۵٫۳ پوند در سال کم خواهید کرد. 

۴٫ رفع کرم خوردگی دندان
می‌دانیم که تامین آب مورد نیاز بدن، به تولید مایعات مختلف در بدن کمک می‌کند. مثل بزاق دهان که باعث از بین رفتن پوسيدگي دندان‌ها می‌شود. 
پوسیدگی دندان از تولید اسید ایجاد می‌شود که مینای دندان را می‌خورد، اما بزاق دهان این اسید را خنثی می‌کند. همچنین حاوی مواد معدنی خاصی است که به بازسازی دندان‌ها کمک می‌کند. اگر میزان کافی آب به بدنتان برسانید و کمتر شکلات و آبنبات بخورید، مطمئن باشید که دندان‌هایی سالم خواهید داشت. 

۵٫ آب زیاد ضرر دارد 
نوشیدن میزان معین آب در روز ضروری است؛ اما نیازی به زیاد کردن این میزان نیست. کاری که باید بکنید جبران میزان آبی است که از دست می‌دهید.
یک فرد روزانه به طور متوسط حدود ۲ تا ۳ لیوان آب از تنفس و ۱ لیوان به خاطر تعرق از دست می‌دهد. اگر ۳ تا ۴ لیوان نیز به طور تقریبی از طریق ادرار دفع کند، بدن روزانه حدود ۸ لیوان آب نیاز دارد. شما باید همان میزان آبی که در روز از دست داده‌اید را برای بدن تامین کنید نه بیشتر. اگر بیشتر از میزان مورد نیاز آب به بدن برسانید، تعادل سدیم در بدن از بین می‌رود و منجر به مشکلات گوارشی، حملات ناگهانی و حتی بیهوشی می‌شود.

۶٫ آب سالم بخورید، سالم بمانید! 
آب برای بدن شما ضروری است و بدون آن فعالیت‌های بدن شما دچار مشکل می‌شود. پس با تامین آب سالم و کافی برای بدنتان، سلامتی خود را تامین کنید.

به اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *